حکایت های فرهنگی در جبهه انقلاب اسلامی

خاطرات و یاداشت های فرهنگی محمد صافی اصفهانی

۲۷ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

فرهنگ تصویر-تصویر فرهنگ

محمدصافی اصفهانی
یک توصیه به همه فعالین فرهنگی عزیز
عنصر فرهنگ به لحاظ نقشی که در ساختار تمدن بشری دارد و دربرگیرنده مجموعه ای ازاعتقادات اندیشه ها آئینها و آداب ورسوم است می تواند بعنوان پشتوانه رفتارهای اجتماعی راهگشای بسیاری از حرکت های آینده هر ملتی باشد و چنانچه درخواستگاه اجتماعی آن سازو کارهای مناسبی در جهت تعالی فرهنگ بخصوص در حوزه اندیشه و فرهنگ سازی در زمینه های مختلف اجتماعی صورت گیرد می تواند بعنوان ابزار قدرتمندی در برابر تحولات و پیامدهای ناگوار اجتماعی عمل کند. از آنجا که تصویر در دنیای امروز جزلاینفکی از زندگیمان شده است ثبت موقعیت ها و شرایط مختلف زندگی و فرهنگ مردم در نقاط مختلف از طریق دو رسانه مستقل سینما و عکاسی می تواند در شناخت و درک بیشتر مردم از یکدیگر نقش موثری داشته باشد چرا که عکس و فیلم بعنوان رسانه های دیداری می توانند نسبت به دیگر رسانه ها تاثیر بیشتری بر مخاطبین خود داشته باشد و با زبانی گویا وبدون هیچگونه محدودیتی به نمایش عینی باورها ذهنیت ها و اعتقادات مردم و نیز ثبت شرایط و موقعیت های مختلف زندگی و همچنین غمها و شادیها ناکامیها و کامیابی ها و پیشرفت های آنان بپردازد.
هنر سینما و عکاسی. هنر به تامل واداشتن افکار انسانی است که در عصر حاضر می تواند به جاودان سازی معنویت فرهنگ وحقیقت انسانها از طریق مراجعه به زندگی و فرهنگ آنان توجه داشته باشد.
از آنجا که هنرها همیشه در دوران مختلف در تکامل یکدیگر نقش اساسی داشته اند. مقوله عکس و فیلم از این امر مستثنی نبوده بلکه علاوه بر اینکه خود بعنوان هنری مستقل به بیان هنری می پردازند. از ابزار آنها نیز در جهت ثبت جنبه های گوناگون هنری مردم در شرایط و دوران مختلف استفاده می شود لذا عکاسی و سینما که از پدیده های نو در عرصه فرهنگ وهنر بشمار می روند می توانند خود بعنوان عاملی در جهت شناسائی دیگر فرهنگها درآیند و هنرمندان سینماگر وعکاس بعنوان متعهدین تصویرگر در ثبت و انتقال مجموعه فرهنگ یک جامعه اهمیت و نقش ویژه ای می یابند.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
محمد صافی اصفهانی

بزرگترین ضربه به فعالیت های فرهنگی

عینک منفی 

عینک منفی را از چشم بردارید!

اینکه قرآن کریم در هزار و چهارصد سال قبل فرموده است:

«یا ایها الذین آمنوا اجتنبوا کثیراَ من الظن،ان بعض الظن اثم»

به این دلیل است که برداشت بد، بددلی، بدبینی و سوء ظن،موجب آسیب و زیان به فرد، خانواده و جامعه می شود.اگر انسان، برنامه عملی برای درمان بدبینی، تدارک نبیند، خدای ناکرده قلبش بیمار می شود و نکند کار به جایی برسد که دیگر هیچ درمانی برای او سود نبخشد:

«فی قلوبهم مرضاَ و لهم عذاب الیم بماکانوا یکذبون»

(سوره بقره:10)«در دل هایشان دچار شک و بددلی هستند و هرچه می گذرد،(بر سبک تبیین منفی) و بددلی شان افزوده می شود و با نوع بینشی که بر خود تحمیل می کنند، دچار عذاب و آسیب می شوند.این در حالی است که دچار تحریف و باورهای غلط شده اند».

روایتی از امام محمد باقر علیه السلام داریم که می فرماید:«اگر کسی به تو ناسزا گفت،با او خوش زبانی کن، اگر کسی با تو قطع رابطه کرد، تو با او وصل کن، اگر کسی به خطا به تو تعرضی کرد، تو سعی کن مقابله به مثل نکنی».البته فرمایش امام محمد باقر علیه السلام به این معنا نیست که اگر کسی به حق شما تجاوز کرد، پاسخ ظلم را ندهید، بلکه به این معنا است که افراد باید خود را به رفتار بد عادت ندهند، چرا که انسان نباید رویه های بد را پیشه کند و آن طور که خداوند متعال فرموده است، باید از سوء ظن و بدبینی پرهیز کنند.زیرا بدگمانی و بدبینی یک صفت ناپسند اخلاقی و شناختی است و موجب کاهش شایستگی های انسان و پایین آمدن شخصیت اجتماعی او می شود.انسان باایمان در قرآن کریم، به عزتمند بودن معرفی شده است.

۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
محمد صافی اصفهانی

زندگی به سبک روح الله

زندگی به سبک روح الله

7| #زندگی_به_سبک_روح_الله
...استقبال با لبخند ...
🔻 #حدیث 🔻
پیامبراکرم(ص):
هرگاه وارد خانه ات شدی بر خانواده ات #سلام کن
زیرا خیر و #برکت خانه ات زیاد میشود

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
محمد صافی اصفهانی

زندگی به سبک روح الله

زندگی به سبک روح الله

| #زندگی_به_سبک_روح_الله
...خوش بحال من که چنین همسری دارم...
🔻 #حدیث 🔻
پیامبراکرم(ص):
این سخن مرد به زن که #دوستت_دارم
هرگز از دل زن بیرون نمی‌رود

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
محمد صافی اصفهانی

شهدا شاهد بر باطن و حقیقت عالمند و همانانند که به دیگران حیات می بخشند

شهید مصطفی تراپور اصفهانی

هفته دفاع مقدس است
خواستم یادی بکنم از دایی عزیزم
#شهید_مصطفی_تراپور_اصفهانی
در پانزدهم آذر ماه ۱۳۴۰،در شهرستان اصفهان چشم به جهان گشود. پدرش محمد جواد، قلمزن بود و مادرش انیس طباطبایی از سلاله سادات به نام اصفهانی. تا پایان دوره متوسطه درس خواند و دیپلم گرفت. به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت. پانزدهم مرداد ۱۳۶۲، با سمت تک تیرانداز در چومان(حاج عمران عراق) بر اثر اصابت ترکش در خاک عراق شهید شد.
مزار مطهر او واقع در گلستان شهدای اصفهان است.
شادی روح تمام شهدای اسلام به خصوص شهید مصطفی تراپور اصفهانی

#صلوات

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
محمد صافی اصفهانی